⚠️ CHEMICKÉ POSTREKY ⚠️

alebo

🌳 KAŽDÝ MÁ PRÁVO NA PRIAZNIVÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE 🌲

To sa píše v Ústave SR v článku 44 bod (1),

Bývalý školník v San Franciscu zažaloval výrobcu herbicídov a geneticky modifikovaných osív za to, že kvôli ich produktom dostal rakovinu. Súd mu dal za pravdu a spoločnosť mu musela vyplatiť odškodné vo výške 39 miliónov dolárov.

Naša spoločnosť storočia existovala bez akýchkoľvek chemických látok. Dnes sú zdravotne závadné prostriedky pre agrofirmy veľmi obľúbené, no zvýšenie používania chemických postrekov ide ruka v ruke so zvýšením prípadov ochorenia na rakovinu či s neplodnosťou mladých ľudí.

Medzi najčastejšie zdravotné problémy spájané s pesticídmi patria:
📍 Astma
📍 Alzheimerova choroba
📍 Parkinsonova choroba
📍 Rakovina
📍 Vrodené poruchy
📍 Reprodukčné problémy
📍 Cukrovka
📍 Obezita
📍 Autizmus
📍 Poruchy učenia

⚠️Chemické postreky dokazateľne ovplyvňujú zdravotný stav živých organizmov, no mocenská lobby agrosektora je stále silnejšia ako zdravie obyvateľov.
🇪🇺Európska komisia už medzičasom zakázala tri chemické látky: tiametoxán, klotianidín a imidakloprid. No to nestačí.

Príkladom pre Slovensko môžu byť Dáni 🇩🇰. Tí si uvedomili nebezpečenostvo pesticídov ešte pred niekoľkými rokmi. Dánski farmári dnes používajú o polovicu menej pesticídov než pred 20-timi rokmi.
🍏🍅💧Zelenina z tejto krajiny obsahuje 6-krát menej kontaminantov než jej dovezená konkurencia a kvalita vody sa zdvojnásobila.

V Rakúsku 🇦🇹 je zasa evidovaných okolo 20 000 ekofariem, na Slovensku 🇸🇰 ich je len niečo málo cez 350. Rakúske ekofarmy dokonca produkujú lacnejšie produkty ako ostatné farmy v krajine.

🌏Príklady zo zahraničia nám dávajú nádej, že to dokážeme zvládnuť aj bez chemických postrekov.

Preto vítam iniciatívu ministrov za OĽaNO, Jána Budaja a Jána Mičovského, ktorí sa zaviazali obmedziť chemické postreky na našich poliach, chrániť zdravie ľudí, včiel a zvýšiť podiel biopotravín.
Podobné obmedzenia sa budem snažiť spolu so svojimi kolegami presadiť aj na pôde NR SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *