Krasnyj deň, Rusyny!

Dnešný deň oslavovali Rusíni, napríklad vo Svidníku, v Zboji či v Starej Ľubovni. Ja som si rusínsky národ, ich jazyk a kultúru pripomenul spolu s ďalšími kolegami v Medzilaborciach.

Medzilaborce sú z celoslovenského pohľadu možno maličké, nevýrazné mestečko, no miestni ľudia, ktorí odtiaľ pochádzajú, a taktiež kultúra, zaujímavosti, a nádherná okolitá príroda, robia z Medzilaboriec naozaj veľké a bohaté mesto.

A práve tá rusínska kultúra je výnimočná, ba až očarujúca. Nepíšem to preto, aby som sa ľuďom zapáčil, ako to majú politici vo zvyku, ale píšem to preto, lebo to tak skutočne je.

Rusíni majú zaujímavú a nádhernú reč, ohromujúce piesne a tance, a tá priateľskosť a pohostinnosť, ktorou Rusíni sršia, je v tejto dobe naozaj veľmi vzácna.

Historicky museli Rusíni prekonať mnoho nástrah, vychovávať zodpovedných a pracovitých potomkov, ktorí by sa vo svete nestratili. Aj preto sú Rusíni asi všade vo svete, a tieto vlohy, ktoré získali výchovou predkov, ostali rusínom dodnes. Ja vnímam Rusínov ako pracovitých, dobrosrdečných a ľudských ľudí.
Preto som rád, že som dnes mohol byť v takej príjemnej spoločnosti.

Milí rusíni. Buďte takí, akí ste. Starostliví, priateľskí a kultúrne bohatí. Rozvíjajte vaše hlavné mesto Rusínov, Medzilaborce, usmievajte sa, buďte šťastní a buďte hrdí na svoj jazyk, na svoju kultúru a na svojich predkov.

Ďakujem organizátorom za pozvanie na dnešné podujatie, ľuďom za prijateľské stretnutie, ďakujem všetkým účinkujúcim za krásne vystúpenia, ktoré si pre nás pripravili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *