NIKDY NEZABUDNEME

Keď tragicky zomrel, bol len o málo starší než ja. Jeho smrť a smrť jeho snúbenice nebola spôsobená chorobou či dopravnou nehodou. Bola to chladnokrvná poprava a odplata s pečaťou všehomoci. Zomrel preto, lebo poukazoval na to, ako si pár vyvolených ukradlo náš štát. Písal o mafiánoch, o daňových podvodníkoch a politikoch.

Keď nám s kolegom prišlo desiatky správ, prečo nezorganizujeme v Humennom verejné zhromaždenie po vražde novinárov, neváhal som ani minútu. Presne som vedel, čo bude nasledovať. V našom meste totiž vládol SMER.

Všetci organizátori protestov boli pranierovaní, bolo na nás nakydané, boli sme obviňovaní, že účastníkov protestu platíme a pokarhanie dostala aj učiteľka, ktorá na proteste vystúpila.
To, ako si vtedajší politici uzurpovali moc, sme pocítili v Humennom na vlastnej koži.
A to, ako si uchmatli moc v štáte, veľmi tvrdo pocítili aj Ján a Martina.

Zneuctenie pamiatky Jána a Martiny členmi SMERU, pokračovalo aj o dva roky neskôr.
Predĺžené ruky humenskej mafie bezcitne, s chladnou tvárou a s kamenným srdcom, zorganizovali v Humennom petíciu proti pamätníku pre Jána a Martinu.

Pamätník pritom ani neplatila mestská samospráva. Vraj spomienka na zavraždeného novinára, ktorý zomrel kvôli svojej práci, do Humenného nepatrí.

Pamätníky na Jána a Martinu vznikajú na celom Slovensku, v Kežmarku, Košiciach, Piešťanoch, Trenčíne, Bratislave… no v Humennom, organizácia strany Smer, vedená poslankyňou NR SR sa dielu nechutne vzoprela. Dielu, ktoré vytvoril svetoznámy umelec František Guldan, a ktoré mesto nestálo nič.

Bezcitnosť a hrubosť smerákov neopúšťajú pri rozkrádačkách, pri šikanovaní zamestnancov, pri uplácaní vlastných nominantov a neopúšťajú ich ani pri dvoch zmarených mladých ľudských životoch.
A mňa myšlienka na to, ako ďaleko môže zájsť bezcitnosť a ľudská nenávisť, veľmi bolí.

Sú naozaj takí bezcitní a slepí, že si ani neuvedomujú, čo sa stalo?
Že kvôli pocitu beztrestnosti jedného človeka, ktorý si myslel že môže všetko a nebude za to potrestaný, zomreli dvaja mladí ľudia?

Nikdy na to nemôžeme zabudnúť. Nikdy nemôžeme dopustiť, aby ľudská zloba zničila našu jednotu. A nikdy nesmieme dopustiť, aby mali kamaráti čelných predstaviteľov štátu pocit všemoci.

My, slušní ľudia s pocitom empatie, ľudskosti, na Jána a Martinu NIKDY NEZABUDNEME. A tí ostatní nech si spytujú svoje svedomie sami u seba, a neskôr pred Bohom.

Zdroj foto: napalete.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *