Plánu obnovy si odkroja aj Poloniny

🌲

V dnešný sviatočný deň sa zástupcovia ministerstva, národnej rady, starostovia dotknutých obcí a zástupcovia občianskych združení stretli v kultúrnom dome v Stakčíne, aby si vymenili informácie o pripravovanom Pláne obnovy a o miliónoch eur, ktoré sa môžu použiť aj pre región v ktorom sa nachádza nádherný národný park Poloniny.

Peniaze určené pre obce v okolí Polonín majú za cieľ ich zatraktívniť v očiach turistov a vybudovať pre ne infraštruktúru tak, aby okolitá príroda ostala nedotknutá a aby sa neničilo naše životné prostredie, ba práve naopak, zveľaďovalo sa.

Národný park musí prejsť transformáciou, aby sa v ňom ťažilo čo najmenej drevín, ale samozrejme veľmi citlivo, aby sa nezamestnanosť v tejto doline nezvyšovala, ale práve naopak, znižovala.

Dôkazom, že sa to dá, je niekoľko svetových národných parkov, kde ľudia prestali ťažiť drevo, a naopak, začali sa živiť v cestovnom ruchu. NP Poloniny s jeho bukovskými pralesmi, drevenými cerkvami, parkom tmavej oblohy, náučnými a turistickými chodníkmi ale aj s pripravovanou cyklotrasou Poloniny trail, majú obrovský potenciál.

Mäkký turizmus regiónu len a len pomôže, no bude to ešte dlhá a náročná cesta. Do obcí potrebujeme dostať potrebnú infraštruktúru, vodovody či kanalizáciu, vysporiadať pozemky, pretransformovať LPM Ulič s cieľom zachovať pracovné miesta a znížiť ťažbu dreva, a tak ďalej, a tak ďalej.

V lete si plánujem obehať Poloniny a ich zákutia, stretnúť sa so starostami a obyvateľmi tejto malebnej doliny a všetky podnety predostrieť konkrétnym ministerstvám.
Z plánu obnovy tam smeruje pár miliónov, no máme tu aj ďalšie fondy, ktoré regiónu môžu pomôcť.

Samozrejme vás do Polonín všetkých pozývam. Je tam nádherne! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *